France Football ги избра најдобрите, Лука Модрич ја освои Ballon d’Or!

Darko Stankovski  03-12-2018

Вечерва еминентниот “France Football” ги избираше најдобрите. На спектакуларна сцена беа наградени најдобрите фудбалски имиња за 2018-та година.
Претходно, предвремено на неколку интернет страни неофицијално излезе фотографија со листа на најдобрите фудбалери кои беа избрани од 30-то место, па се до прво. Можеби скандалозно, но сепак така и беше. Листата беше точна од прво до последно место, на која за најголеми изненадувања се сметаат оние на Нејмар кој заврши на 12-тото место и Меси на 5-то, додека пред Кристијано Роналдо, на листата од легендарни фудбалски имиња кои ја освојувале оваа награда низ годините, за прв пат во историјата еден хрват да ја освои. После неверојатната сезона која цел живот ќе ја раскажува, за некои заслужено, за некои не, ЛУКА МОДРИЧ ја освои Ballon d’Or, и ја додаде во витрините кои ги наполна оваа година со трофеи.
Во категорија на тренери, освојувачот на златото од Мундијалот, селекторот на Франција, Дидие Дешамп беше избран за најдобар. Во категоријата најдобар млад играч до 21 година KOPA е избран Килијан Мбапе, а Ballon d’Or во женска категорија освои норвежанката која игра за Лион, Ада Хегерберг.
© Evrotip 2015-2019