Агаси откри зошто се раздели со Ѓоковиќ

Андре Агаси, еден од најдобрите тенисери во историјата и осумкратен освојувач на гренд слем титула, откри во разговор за американските медиуми зошто дојде до прекин на соработката со Новак Ѓоковиќ.
За потсетување, најдобриот тенисер на денешницата и Агаси соработуваа во 2017. година, но таа соработка не траеше долго.
„Имав желба да помогнам. Ја прифатив работата бидејќи верував дека за тенисот е најдобро Новак да биде најдобрата верзија од себеси. Целта беше да помогнам, но треба да се биде искрен кон себе. Кога почувствував дека му стојам на патот и дека го кочам, тогаш најдобрата одлука беше да се повлечам.“ – рече Агаси па заклучи:
„Премногу пати се сложивме дека не се сложуваме. Тоа е во ред. Новак искористи доста од тоа што работевме заедно. Се надевам дека сето тоа му помогна.“