Алонсо од следната сезона во Астон Мартин

Некогашниот двократен светски првак во Формула 1, Шпанецот Фернандо Алонсо, од следната сезона ќе вози за Астон Мартин.

Од британскиот тим соопштуваат дека Алонсо ќе биде замената за Германецот Себастијан Фетел кој одлучи да стави крај на кариерата .

Алонсо сезонава вози за Алпина, но иако има 41 година тој нема намера да престане со својата кариера. Тој досега настапил на 346 Ф1 трки, оствари 32 победи а 98 пати се качувал на подиумот.