Анри најдобар во историјата на Премиер лигата според англиските фанови

Тиери Анри е прогласен за најдобар играч во историјата на Премиер лигата во анкетата на навивачите. Betfair спроведе анкета со YouGov на повеќе од 1.000 фудбалски фанови пред 30-годишнината на натпреварувањето. Француската легенда го победи Кристијано Роналдо и го освои првото место со 15 отсто од гласовите.

Поранешниот капитен на Арсенал постигна 175 гола на 258 првенствени натпревари и ги предводеше „топџиите“ до две првенствени титули.

Анри беше експлозивен, брз и фантастичен техничар со извонреден финиш. На третото место е Англичанецот Алан Ширер, најдобриот стрелец во Премиер лигата на сите времиња.

Топ 5 ја затвораат Французинот Ерик Кантона и Англичанецот Стивен Џерард.