Арсенал го посакува Тилеманс од Лестер

Медиумите во Англија пренесуваат дека Арсенал е заинтересиран за играчот на Лестер Сити, Јури Тилеманс.

Доколку изборат пласман во Лигата на шампионите, тимот од Лондон се надева дека ќе може да го привлече во своите редови репрезентативецот на Белгија кој веќе најави дека нема намера да го продолжува договорот со Лестер и е можно да си замине ова лето.

Тилеманс е еден од најдобрите играчи од средината на теренот кои настапуваат во Премиер лигата, и оваа сезона во дресот на „лисиците“ постигна 5 гола на14 натпревари.