Арсенал доведе ново јануарско засилување

Фудбалскиот клуб Арсенал, на својата официјална веб страница соопшти дека во своите редови го доведе полскиот фудбалер Јакуб Кивиор.

Според официјалните податоци, трансферот на 22-годишниот Кивиор изнесува 25 милиони евра. Полскиот дефанзивец во Арсенал пристигна од редовите на италијанскиот клуб Специја. Фудбалерот е второ јануарско засилување за премиерлигашот од Лондон, после доаѓањето на Леандро Тросард од Брајтон. „Одлична вест е доаѓањето на Јакуб во нашиот тим. Тој е млад и перспективен дефанзивец кој покажа голем потенцијал и квалитет играјќи за Специја во Серија А. Полскиот репрезентативец ќе ни даде екстра квалитет во задната линија“, изјави тренерот на Арсенал, Микел Артета.