Арсенал фаворит за потписот на Алваро Мората

Алваро Мората би можел да ја продолжи кариерата во Арсенал, пренесуваат шпанските медиуми.

Фудбалерот на Атлетико Мадрид, кој е на позајмица во Јувентус, мора, а торинскиот клуб има можност до 35 јуни да го купи напаѓачот од Атлетико за 35 милиони евра. Шпанскиот спортски весник „Ас“ наведува дека Јувентус не сака да ја продолжи соработката со Мората, кој во тој случај би морал да се врати во Мадрид.

Сепак, тренерот на Атлетико, Диего Симеоне не смета на шпанскиот репрезентативец кој ќе мора да бара нов клуб. Шпанските медиуми истакнуваат дека Мората има понуда од Арсенал, кој подготвува понуда до мадридскиот клуб за искусен напаѓач.

Мората (29) порано играше за Челси и доколку се договори со Арсенал, ќе влези во историјата како фудбалер кој ги носел дресовите на два мадридски и два лондонски клуба.