Арсенал ја засилува одбраната со играч на Ајакс

Арсенал е клуб кој е многу активен во летниот трансфер период. Тимот од Лондон веќе го доведе напаѓачот Габриел Жезус, пристигна и голманот Тарнер, а сега се работи на трансфер на дефанзивецот Лисандро Мартинез од Ајакс.

Челниците на Арсенал веќе испратија и втора понуда за Аргентинецот Мартинез вредна 40 милиони евра. Од Ајакс и натаму бараат 50 милиони, но се очекува дека двата клуба ќе дојдат до договор.

Тренерот Артета е решен да направи силна конкуренција во одбраната на тимот, каде освен Габриел и Бен Вајт, во екипата се врати и Салиба кој беше на позајмица во Марсеј.