Артур Мело префрлен во вториот тим на Ливерпул

Ливерпул се обидува да го задржи Артур Мело во оптимална состојба за време на репрезентативната пауза.

За таа цел, играчот од средниот ред, кој беше земен на позајмица од Јувентус во последниот ден од летниот преоден рок, вчера стартуваше за тимот до 21 година против Рочдејл.

Во договорот меѓу Ливерпул и Јувентус има опција за купување на Артур за 37,5 милиони евра.