Аспиликуета потпиша нов договор со Челзи, трансферот во Барса нема да се реализира

Челзи го возвраќа ударот кон Барселона, откако беше обелоденето дека Цезар Аспиликуета нема да се пресели на Ноу Камп ова лето. Иако во следната сезона шпанскиот репрезентативец беше „виден“ во дресот на Барса, преговорите траеја долго, па на крајот тој реши да остане во Челзи. Така успеаа на Стемфорд Бриџ да го убедат да остане и да потпише нов договор на две години.

Чави мислеше дека со доаѓањето на Аспиликуета ќе ја комплетира одбраната по свој вкус, но, како што оценува „Мундо Депортиво“, успеа тактиката на менаџерот на Челзи, Томас Тухел, кој во секоја прилика изјавуваше дека шпанскиот дефанзивец е еден од неговите клучни играчи и како не може да го замисли тимот на сините без него.

Германецот беше доволно уверлив да го убеди Аспиликуета за да ја одбие понудата на Барселона и со капитенската лента на раката да одлучи да го води Челзи уште две сезони. Шпанецот дојде на Стемфорд Бриџ во 2012 година и слави цела деценија во клубот. Останувањето на Аспиликуета донесе мало олеснување во таборот на Челзи, бидејќи одбраната веќе е „растурена“ во споредба со лани поради заминувањата на Антонио Ридигер во Реал Мадрид и Андреас Кристенсен во Барселон