Астон Вила искешира 45 милиони евра за Диего Карлос од Севиља

Завршен е првиот трансфер на звучно име во англиската Премиер лига за следната сезона. Бразилецот Диего Крлос е нов играч на Астон Вила,

Диего Карлос доаѓа од редовите на Севилја. За неговите услуги беа заинтересирани и посилни клубови како Тотенхем и Арсенал, но на крајот тимот од Бирмингем беше најбрз и најконкретен.

Претходно се пишуваше дека Карлос се договорил со Њукасл, но таа информација се покажа како шпекулација. Трансферот е вреден околу 45 милиони евра.