Атаман: Горд сум на успехот на Ефес и на цел турски спорт

Тренерот на шампионот во Евролигата, Анадолу Ефес – Ергин Атаман изјави дека чувството е одлично да се освои титулата двапати на најпрестижниот европски клупски турнир.

„Тоа може да се случи. Многу сум горд што на овој начин ги претставувам турскиот спорт, турските тренери и турскиот народ. Сигурен сум дека во иднина другите ќе ги надминат овие успеси“, коментираше Атаман по финалето во Евролигата.

Турски Анадолу Ефес го победи шпанскиот Реал Мадрид со 58:57 во главниот град на Србија, Белград, со што ја одбрани титулата минатата сезона.

Запрашан дали веќе размислува за трет последователен триумф во турнирот, Атаман одговори: „Сега мојата самодоверба е насочена кон репрезентацијата на Турција. Кој знае? Имам уште една година од мојот договор. Но, навистина не знам дали следната сезона ќе бидам во Анадолу Ефес. Може да ми се јават од НБА“, со насмевка додаде Ергин Атаман.