Барселона со ултиматум до Дембеле

Фудбалерот на Барселона Усман Дембеле доби ултиматум до 30.јуни да одговори дали ќе ја прифати понудата за продолжување на договорот со каталонскиот клуб.

Францускиот фудбалер сеуште не дал мислење за новиот предлог договор со кој се предвидува пониска плата од досегашната. Тренерот на Барселона, Чави Ернандез изјави дека посакува Дембеле да остане во тимот, но прашање е дали фудбалерот ќе прифати намалување на платата.

Дембеле пристигна во Барселона во 2017 година од Борусија Дортмунд за сума од 140 милиони евра. Според шпанските медиуми тој има шанса да ја продолжи својата кариера во Барса, или да направи трансфер во Ливерпул, Челзи или ПСЖ.