Белоруска атлетичарка одби да се врати во татковината

Белоруската атлетичарка Кристина Тимановска, која одби да се качи на летот за Белорусија и рече дека нејзиниот тим ја однела на аеродром против нејзината волја, е „безбедна“ во Токио, објави Меѓународниот олимписки комитет (МОК).

„Тимановска (24) ја помина ноќта во аеродромскиот хотел, откако синоќа побара заштита од јапонската полиција на аеродромот Ханеда“, изјави на прес -конференција портпаролот на МОК, Марк Адамс.

Таа за новинарот на Ројтерс преку апликацијата Телеграм потврди дека главниот тренер на Белорусија синоќа се појавил во нејзината соба во Олимпиското село и ја принудувал да замине со него.

“Главниот тренер ми пријде и рече дека добил наредба” одозгора “да ме отстранат. Во пет часот (попладне) дојдоа во мојата соба, ми рекоа да се спакувам и ме однесоа на аеродром”, напишала Тимановска во порака

Сепак, атлетичарката од Белорусија одби да се качи на летот и рече дека нема да се врати во Белорусија.