Бонучи: Треба да извлечеме поука од поразот од Челзи

Капитенот на Јувентус, Леонардо Бонучи изјави дека тој и неговите соиграчи треба да извлечат поука од дебаклот на натпреварот против тимот на Челзи кој заврши со 0-4. 

„Старата дама“ претходно имаше обезбеден пласман во осминафиналето во Лигата на шампионите, но го претрпе својот најтежок пораз во ова натпреварување.

„Поразот од Челзи е многу тежок, но мора да научиме од него. Против вакви тимови треба да играш со голема концентрација и брзо темпо, бидејќи во моментот кога ќе ја намалиш брзината веднаш си казнет. Треба да ги извлечеме поуките од ваквите натпревари и да продолжиме понатаму. Мора да бидеме 100% физички и психички подготвени во секое време на овие дуели. Се пласиравме во осминафиналето, тоа беше наша прва цел и ја остваривме. Сега со нетрпение го очекуваме наредниот противник“, изјави Бонучи.