Брајтон прави обид за доведување на Чембрлејн од Ливерпул

Англискиот премиерлигаш Брајтон, размислува за доведување на фудбалерот од Ливерпул, Алекс Окслејд-Чембрлејн.

Брајтон посакува ангажман на фудбалерот во јануарскиот трансфер период, но тоа ќе зависи од подготвеноста на Ливерпул да му дозволи напуштање на клубот без обештетување.

Окслејд-Чембрлејн на крајот од сезоната со сигурност го напушта „Енфилд“ бидејќи истекува неговиот договор, но ќе биде интересно дали Ливерпул е подготвен да му даде дозвола да си замине веднаш. Брајтон ја засили желбата за ангажман на Чембрлејн откако пред неколку дена го продаде Леандро Тросар во Арсенал.

Алекс Окслејд-Чембрлејн е член на Ливерпул од 2017 година, кога за 38 милиони евра пристигна од Арсенал.