Британците ги менуваат правилата, Ѓоковиќ ќе игра на Вимблдон

Светскиот рекет број 1 во моментов Новак Ѓоковиќ ќе може да ја брани титулата на Вимблдон по информациите кои доаѓаат од Островот. Британската влада најави нови правила за влез во земјата, според кои невакцинираните лица ќе можат да влезат во неа од 11 февруари па натаму.

Секако, треба да се види како понатаму ќе се развива ситуацијата до крајот на јуни, кога на терените на „Ол Ингланд“ клубот започнува третиот Грен слем турнир во сезоната.

Засега Грант Шапс, државниот секретар за транспорт во британскиот парламент најави дека правилата се либерализираат.

„Оние кои ќе дојдат овде ќе мора да направат тест пред да влезат во Англија и два дена по влегувањето во земјата. Сите патници ќе треба да ги пополнат потребните формулари“, рече Шапс, кој смета дека неговата земја ќе биде една од најотворените во Европа поради претходните мерки.