Велшанецот е „Златна канта“ за 2021 година во Серија А

Арон Рамзи е добитник на наградата „Златна канта“ во Серија А.

Оваа награда во Италија се доделува секоја година на фудбалерите кои најмногу разочарале во најсилната италијанска конкуренција. Рамзи победи со 2686 гласа, а зад него се најде фудбалерот на Лацио Ведад Муричи.

Сезонава Рамзи за Јувентус одигра само 112 минути и може да се каже дека ја заслжи. Во Јувентус Рамзи е од 2019 година кога пристигна од Арсенал и од тогаш одигра 70 натпревари, постигна шест гола и подели шест асистенции.