Ветеранката Серена најавува нов обид да биде најдобра во светот

Серена Вилијамс објави нова објава на социјалните мрежи со која најави дека се чувствува подготвена за да учествува на „Вимблдон“. Отвореното првенство на Велика Британија ќе се одржи од 27 јуни до 10 јули, а Вилијамс веќе доби „вајлд-карта“ за турнирот на трева во Лондон.

„Работам од утро до мрак. Се чувствувам доволно самоуверена за да се осмелам повторно да бидам најдобра“, напиша Американката, која има седум титули во британската престолнина.

Вилијамс (40) минатата година се здоби со повреда на тетивата на тетивата на мечот од првото коло на Вимблдон против Александра Саснович од Белорусија и оттогаш нема одиграно ниту еден натпревар.