Виртус од Болоња победник на кошаркарскиот ЕВРОКУП

Кошаркарите на Виртус од Болоња се победници на Еврокупот за сезоната 2021/2022.

Играчите на тренерот Скариоло, во финалниот натпревар го победија овогодинешното пријатно изненадување во натпреварувањето, турската Бурса со резултат 80:67. 

На тој начин Виртус обезбеди учество во Евролигата во следната сезона. Најкорисен играч во финалето беше прогласен Србинот Милош Теодосиќ кој успеа да постигне 21 поен.