Гави е најмладиот стрелец во историјата на Шпанија на СП

Фудбалскиот репрезентативец на Шпанија, Гави, беше стрелец на петтиот гол за својата репрезентација во победата од 7:0 против Костарика.

Играчот на Барселона со 18 години и 110 дена е најмладиот фудбалер кој постигнал гол за Шпанија на Мундијалите.

Помлади стрелци од Гави на светските првенства биле само легендарниот Пеле кој на шампионатот во 1958.година постигна гол со 17 години, а втор на вечна листа е Мексиканецот Мануел Росас, кој во 1930. година постигна гол на 18 години и 93 денови.