Галатасарај доставил понуда за ангажман на Видал

Артуро Видал сигурно нема да остане во Интер, а нема недостиг од луѓе кои сакаат да го привлечат. Меѓу нив е и турскиот гигант Галатасарај, кој е подготвен да му понуди речиси иста плата како што ја добива Чилеанецот од „нероазурите“.

Видал има понуди од неколку други клубови – Фламенго, Бока Јуниорс и Интер Мајами, но нивните понуди финансиски се инфериорни во однос на турската.

35-годишниот играч од средниот ред веќе изјави дека не му пречи да се врати во Јужна Америка, но во оваа фаза поверојатно е кариерата да ја продолжи во Галатасарај.

Минатата сезона Видал одигра вкупно 41 натпревар на кои постигна два гола и четири асистенции.