Гаја заминува од Валенсија, Барса најсериозен кандидат за неговиот потпис

Фудбалерот на Валенсија, Хозе Гајa, може да добие понуда во текот на летото да се пресели во Атлетико Мадрид или во Барселона.
Според шпанските медиуми, Каталонците бараат замена за ветеранот, Жорди Алба додека пак, мадриѓани, сакаат да се засилат во дефанзивата која се чини е послабиот дел од тимот.
Хозе Гајa досега има одиграно 258 натпревари и постигнато 6 голови во дресот на „лилјаците“ додека за репрезентацијата на Шпанија, има 13 средби на кои постигнал два гола.