Де Брујне нов капитен на белгиската репрезентација

Кевин Де Брујнe е новиот капитен на белгиската репрезентација. Тој ја презема капитенската лента од Еден Азар, кој ја заврши репрезентативната кариера по завршувањето на Светското првенство во Катар.

Белгискиот фудбалски сојуз информира и дека голманот Тибо Куртоа и напаѓачот Ромелу Лукаку се новите заменици капитени во националниот тим.

Белгија ги започнува квалификациите за Европското првенство во петок со меч против Шведска на „Френдс арената“ во Стокхолм.