Диего Коста го напушти Атлетико Минеиро

Поранешниот голгетер на Атлетико Мадрид и Челзи, Диего Коста го напушти бразилскиот клуб Атлетико Минеиро за кој одигра 19 натпревари и успеа да стане шампион на Бразил.

Поранешниот шпански репрезентативец договорил спогодбено прекинување на соработката со клубот во кој пристигна од Атлетико Мадрид во 2021 година.

Неколку медиуми во Шпанија пренесуваат дека за 33-годишниот напаѓач интерес покажува екипата на Селта Виго, па можно е негово повторно враќање во Ла Лига.