Ди Марија се согласи да настапува за Јувентус

Италијанските медиуми пренесуваат дека фудбалерот на Париз Сен Жермен Анхел Ди Марија се согласи да ја продолжи својата кариера во Јувентус.

Ди Марија пристигна во ПСЖ во 2015 година, а неговиот договор со клубот од Париз истекува на 30. јуни.

Аргентинецот веќе неколку недели е во преговори со Јувентус кој му понуди двегодишен договор со заработка од осум милиони евра по сезона.

Медиумите тврдат дека тренерот на Јуве Масимилијано Алегри го убедил Ди Марија да го облече црно-белиот дрес. Фудбалерот имаше понуда и од Барселона но сепак се одлучи за заминување во Торино.