Емил Рајковиќ е нов тренер на ЦСКА Москва

Московјаните денес со официјална информација дека потпишаа договор со нашиот Емил Рајковиќ.

Емил Рајковиќ, тренер кој во последната сезона одлично го водеше Автодор од Саратов, ќе добие големо признание за својата повеќедецениска работа.

Со оваа промоција Рајковиќ го има најголемиот ангажман во кариерата.


Емил Рајковиќ е прогласен за најдобар тренер на ВТБ лигата во 2019 година, кога од клупата ја водеше Астана. На балканската кошаркарска публика и е најпознат како тренер на МЗТ Скопје во АБА лигата во сезоната 2016/17.