Историски подвиг: Двајца Руси меѓу петмината најдобри на АТП листата

Данил Медведев и Андреј Рубљев ја завршија тениската сезона 2021 во Топ 5 на рангирањето АТП. Медведев годината ја заврши како втор рекет во светот, а Рублев – петти.

По вторпат во историјата двајца играчи од Русија завршија во Топ 5. Првпат такво нешто се случи на крајот на 2000 година, кога Марат Сафин беше втор, а Евгениј Кафелников петти.