Кавани ќе потпише за Бока Јуниорс

динсон Кавани ќе биде новото засилување на Боке Јуниорс.

Овој фудбалер беше поврзуван со бројни клубови, последен во низата беше Виљареал, но Уругваецот сакаше да се врати во Јужна Америка.

Кавани на крајот го доби тоа што го сакаше, Бока Јуниорс, гигантите од „Бомбоњере“.

И Борусија Дортмунд во последен момент се обиде да го привлече овој напаѓач, но Кавани веќе одлучи каде ќе ја продолжи кариерата.

Уругваецот има 35 години, во текот на кариерата настапуваше за Данубио, Палермо, Наполи, ПСЖ и Манчестер Јунајтед.