Караорман и Арсими се новите екипи во Втората македонска фудбалска лига

Екипите на Караорман и Арсими се најновите тимови кои ќе настапуваат во единствената Втора македонска фудбалска лига во сезоната 2022/2023 година.

Караорман својот пласман го обезбеди после победата на пенали во баражот со Вардар Неготино. Регуларниот дел од дуелот заврши 0:0. Ова ќе биде повторно враќање на Караорман во втората лига после пауза од 20 години.

Својот историски успех и пласман во Втората лига, екипата на Арсими го обезбеди после баражот и победата од 4:1 над тимот на Овче Поле.