Карлос Вела доби нов договор во Лос Анџелес

Напаѓачот на ФК Лос Анџелес, Карлос Вела го продолжи договорот со клубот на една година. Ова го соопшти прес-службата на МЛС лигата.

„Не сакам да го напуштам клубот без да освојам трофеј. Се надевам дека ќе успеам оваа година“, изјави Вела.

Пред околу една недела Вела објави дека е подготвен да го напушти Лос Анџелес доколку не се договори со клубот за нов договор.

Вела важи за еден од најуспешните играчи во историјата на американскиот фудбал. За Лос Анџелес забележа 116 натпревари во МЛС, постигнувајќи 73 гола и 33 асистенции.