Клеј Томпсон по пауза од 941 ден повторно настапи за Голден Стејт

Еден од најдобрите играчи и шутери во екипата на Голден Стејт Вориорс, Клеј Томпсон, по 31-месечна пауза поради повреда се врати на кошаркарскиот терен.

Томпсон одигра одлична партија во победата на Вориорс над Кливленд при што за 20 минути игра успеа да постигне 17 поени, 3 скока и 1 асистенција.

Неговото повторно враќање го израдува целиот тим и стручниот штаб на екипата а посебно навивачите на Вориорс од кои доби огромен аплауз и овации.