Клоп: Во првиот дел со Волвс игравме како да се собравме на паркинг

Ливерпул вчера мораше да го поправа впечатокот на мечот против Волвс во второто полувреме.

Како што е познато, Ливерпул имаше резултатска негатива во првиот дел на гостувањето кај Волверхемптон, но во вториот дел се соземаа, одиграа квалитетни минути и го променија резултатот во своја корист (1-3).

Објаснувањето на Јирген Клоп на пресконференцијата по натпреварот беше следново:

„Првото полувреме изгледаше како да сме се собрале пред натпреварот на обичен паркинг. Цела среќа е што во првиот дел бевме толку лоши, што во вториот дел не можевме да бидеме полоши, напротив, само подобри од тоа“.

„Променивме дел од составот, добивме на брзина напред и го контролиравме натпреварот. Нема сомнеж дека имаме добра екипа, но дури и со таков квалитет, понекогаш може да одиграте лошо, како во првиот дел против Волвс“, истакна германскиот стратег.