Конте ќе испрати понуда до Порто за Луис Дијаз

Тотенхем упатил понуда до Порто за напаѓачот Луис Дијаз, пренесуваат медиумите во Португалија. Лондонскиот тим нуди 45 милиони евра плус бонуси, давајќи рок од 48 часа да одговорат од Порто.

Сепак, Луис Дијаз е и трансферна цел на Ливерпул и некои други екипи од Англија, а на почетокот на овој месец Ливерпул излезе со понуда вредна 70 милиони евра. Сепак, тоа беше одбиено бидејќи раководството на Порто сака да добие 80 милиони, што е еднакво на откупната клаузула. Ако се следи логиката, тоа речиси сигурно значи дека Тотенхем нема да може да го купи колумбискиот фудбалер. Луис Дијаз делува како крилен напаѓач. Тој има 25 години и ја поминува третата сезона во Порто. Во тековната сезона тој има 16 гола и 6 асистенции во 28 натпревари во сите натпреварувања.

Манчестер Јунајтед и Њукасл се исто така меѓу клубовите за кои се вели дека имаат интерес за Јужноамериканецот.