Коренити промени во ЛШ во ракомет: Ќе биде дозволен и челинџ

Извршниот комитет на ЕХФ, на последниот состанок донесе низа одлуки поврзани со следната ракометна сезона. Усвоено е правилото кое долго се најавуваше. Од следната сезона, тренерите во текот на натпреварот ќе имаат право на еден челенџ.

ЕХФ нагласи дека ова правило ќе започне да се применува од завршниот турнир во Лигата на шампионите.

Одлучено е и „под посебни околности“ да може да се играат натпревари од Лигата на шампионите, во машка конкуренција и за викенди, а не само во среда и четврток како досега, а причина за тоа е поголемата посетеност и поголема гледаност на ТВ.

Се разговараше и за учество на руски и белоруски тимови на меѓународни натпреварувања и засега е извесно дека нема да бидат во конкуренција за сезоната 2023/24.

Следната сезона во Лигата на шампионите на ЕХФ во машка и женска конкуренција по едно место да биде доделено преку специјална покана. додека досега сите места беа доделувани според ранг-листата на ЕХФ.

Се зборуваше и за зголемување на минималниот капацитет на салите за европските натпреварувања, но беше одлучено тоа да се одложи за уште најмалку две сезони и дека тоа ќе биде можно само во сезоната 2025/26.