Куман се правдаше по поразот од Баерн

Долго се шпекулираше ова лето за продолжувањето на соработката на Барселона и Роналд Куман. Холанѓанецот има уште една година од договорот и во медиумите често се поставуваше прашањето дали ќе дојде до продолжување на истиот.

„Блауграна“ ја започна сезоната со победа над Сосиедад, потоа следеше реми со Билбао и уште една победа над Хетафе. Меѓутоа, она што не го очекуваа во шпанскиот клуб и што дојде како прилично изненадување, беше убедливиот пораз од Баерн со 0:3.

Веднаш по дебаклот, навивачите го критикуваа Холанѓанецот како најголем виновник за поразот.

„Пред Баерн требаше да одговорам дали ќе го продолжам договорот на уште една година… сега прашањето е дали стравувам за својата иднина. Потсетете се, во тимот има многу промени, повреди и млади играчи.“ – рече Куман правдајќи го својот неуспех во вторникот.

Долг е списокот на повредени играчи во Барселона. Мартин Брејтвајт, Серхио Агуеро, Ансу Фати и Усман Дембеле, а неодамна им се приклучија и Жорди Алба и Педри. Каталонците наредниот натпревар го играат вечерва против Гранада во петтото коло од Ла Лига, а понудата за него, но и многу повеќе ќе ја најдете на www.evrotip.mk