Кунде добива 200 милиони за трансфери од новиот сопственик на Челзи

Томас Тухел ќе може да потроши 200 милиони фунти на трансфери ова лето, објави „Телеграф“.

Конзорциумот, предводен од Тод Боли, косопственик на Лос Анџелес Доџерс, кој е исклучително блиску до официјалното купување на лондонскиот клуб, е подготвен да ја даде оваа сума за да го засили составот.

Приоритет на лондончани во текот на летниот преоден рок е засилување на одбраната по очекуваното заминување на Антонио Рудигер, Андреас Кристенсен и Цезар Аспиликуета.

Главните дефанзивци назначени од клубот се Жил Кунде од Севиља и Јошко Гвардиол од РБ Лајпциг.