Ларс Валтер: Промашивме многу зицери на натпреварот

Екипата на Еурофарм Пелистер доживеа пораз на домашен терен од германскиот Фуксе Берлин со резултат 43:34, во натпревар од третото коло во Лига Европа.

Тренерот на битолската екипа, Ларс Валтер, после натпреварот изјави дека голем проблем за екипата било отсуството на некои стандардни играчи во тимот, но и некои проблеми во играта кои не се случуваат прв пат.

„Добро го отворивме натпреварот, но потоа имавме големи проблеми со враќањето во одбраната. Ова ни се случува втор пат оваа сезона, а за да не ни се случи повторно мора да извлечеме поуки. Ми се допадна како го одигравме вториот дел. Не се предававме и со оглед дека ни фалат неколку ракометари, а се повреди и Сери, одлично го одработивме тој дел од натпреварот“, изјави стратегот на Еурофарм Пелистер.

Нареден натпревар за Еурофарм Пелистер е гостувањето во Германија кај Мотор Запорожје.