Легендарниот Бразилец Кака ќе трча на маратонот во Берлин

Бившиот бразилски фудбалер Кака ќе има свое деби на тркачкиот маратон во Берлин.

40-годишниот Бразилец кој имаше успешна кариера во Реал Мадрид и Милан, истакнува дека мотив за трката му дала борбата на неговиот татко со корона вирусот  кој поминал во болница 45 дена и за среќа успешно се опоравил.

Освојувачот на златниот медал од Светското првенство во 2002 година вели дека маратоните се посебни бидејќи на нив можат да се натпреваруваат заедно и аматери и професионалци.