Лекиќ влезе во клубот 1.000 на европскиот ракомет

Српската ракометарка Андреа Лекиќ, успеа да ја пробие
магичната граница од 1.000 погодоци во ракометната Лига на
шампионки.
Во убедливиот триумф на нејзиниот ФТЦ Ференцварош на гости
кај Заглебје во Полска, Лекиќ успеа да ја надмине
четирицифрената граница.
Овој момент не мина незапазен, па таа доби овации од верните
навивачи на клубот од Унгарија кој допатуваа на ова гостување.
Лекиќ стана само четврта ракометарка која има повеќе од 1.000
погодоци во елитното натпреварување. Претходно тоа им успеа
на Анита Гербиц, Кристина Неагу и Јованка Радичевиќ.