Ливерпул без Конате на стартот од сезоната

Фудбалерот на Ливерпул, Ибрахима Конате поради повреда ќе го пропушти стартот на Премиер лигата. Францускиот дефанзивец повредата ја заработи на последниот пријателски натпревар на Ливерпул против Стразбур.

Од клубот не соопштуваат колку долго Конате ќе биде во аут, но според проценките повредата не е сериозна и тој се очекува да се врати на тренизните наскоро.

Ливерпул првиот натпревар од новата сезона го игра на гостински терен против Фулам.