Луис Хамилтон најбрз во Катар

Актуелниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, е победник на трката која за прв пат се возеше во Катар. Тој на целта стигна пред големиот ривал Макс Верстапен од тимот на Ред Бул и Фернандо Алонсо од Алпине.

Со оваа победа Хамилтон ја намали предноста на Макс Верстапен во генералниот пласман за шампионската титула на само 8 поени. 

До крајот на Ф1 шампионатот остануваат уште две трки, на 5. декември во Саудиска Арабија и на 12.декември во Абу Даби.