Македонија ги дозна противниците за Светското ракометно првенство во 2023 година

Македонската ракометна репрезентација на следното СП во ракомет ќе игра во група со селекциите на Норвешка, Аргентина и Холандија.

Ждрепката сакаше Македонија да се најде во групата Ф и своите натпревари да ги игра во полскиот Краков.

Светското првенство во ракомет ќе се одржува во девет градови во Полска и Шведска од 11 до 29 јануари 2023 година.