Малдини ќе добие нов договор и ќе го раководи Милан и во иднина

Директорот на Милан, Паоло Малдини ќе продолжи да работи во клубот и во иднина. Легендата на „росонерите“ постигна договор со газдите на клубот и ќе потпише нов договор. Се очекува веста да биде објавена во секој момент.

Актуелниот договор на Малдини истекува на 30-ти јуни, а постоеја сомнежи дали тој ќе продолжи да работи на „Сан Сиро“, велејќи дека постои несовпаѓање во разбирањата за развојот на клубот меѓу него и новите сопственици. Сепак, се чини дека нема ништо точно во оваа информација, бидејќи се очекува Малдини повторно да потпише до 2024 година. Истото ќе го направи и другиот директор на кој му истекува договорот, Рики Масара.

Малдини имаше прилично позитивен состанок со новиот сопственик Џери Кардинале претходно овој месец. Таму стана јасно дека тој ќе има можност да го засили тимот за новата сезона, без оглед на ограничениот трансфер буџет.