Мусети е освојувач на АТП турнирот во Хамбург

Италијанскиот тенисер Лоренцо Мусети е победник на тенискиот турнир во Хамбург, Германија. Тој во возбудливиот финален дуел со 2:1 во сетови беше подобар од шестиот играч на светот, Шпанецот Карлос Алкараз.

Титулата во Хамбург е прва АТП титула за 20-годишниот Мусети. Турнирот припаѓа во АТП серијата 500 и се игра на земјена подлога.