Надал: Не можам да разбирам некој како Новак да се однесува така нервозно

Рафаел Надал вели дека Новак Ѓоковиќ има натпреварувачки дух, но треба да избегнува ситуации како таа со фрлањето на рекетот во мечот против Пабло Карно-Буста во мечот за бронзен медал на Олимписките игри.

По изгубениот поен, Ѓоковиќ високо на трибини го фрли рекетот, а потоа во истиот сет го скрши и вториот рекет поради нервоза.

„За среќа, никој немаше на трибини и немаше последици, такви работи се случуваат од време на време. Важно за нас е да избегнуваме такви ситуации. Ѓоковиќ е пример за многу деца, тој е најдобар тенисер во светот. Чудно е некој успешен да прави такви работи“, вели Надал.

Надал повтори дека е многу среќен поради успехот на неговиот сонародник Карено-Буста.