НБА го суспендира Леброн Џејмс

Од НБА лигата ги соопштија казните за инцидентот кој се случи на натпреварот помеѓу екипите на Детроит Пистонс и Лос Анџелес Лејкерс.

Играчот на ЛА Лејкерс, Леброн Џејмс, кој со намерен удар го раскрвари лицето на противничкиот играч Ајзеа Стјуарт, заработи суспензија од еден натпревар и тој нема да настапи на дуелот со Њујорк Никс.

Центарот на Детроит, Ајзеа Стјуарт, кој после фаулот над него проба физички да се пресмета со Џејмс и да предизвика тепачка, доби забрана за настап на два натпревари.