Никола Јокиќ “крши“ НБА рекорди

Кошаркарот Никола Јокиќ, продолжува со своите одлични партии за тимот на Денвер Нагетс кој го совлада Детроит Пистонс со резултат 110:105.

Актуелниот МВП на лигата, на овој натпревар успеа да постигне 28 поени, 21 скока и 9 асистенции со што влезе во историјата на НБА.

Имено, Србинот Јокиќ стана првиот играч кој успеа да забележи најмалку 5 илјади поени и 3 илјади скокови на помалку од 500 НБА натпревари.

Јокиќ овој скор го запиша  на вкупно 494 натпревари.