Норвежанецот Солбакен од јануари се сели во Рома

Италијанскиот тим Рома би можела да го ангажира играчот од средниот ред на Бодио/Глимт, Оле Солбакен со слободен трансфер во јануари, објави популарниот локален спортски новинар Николо Шира. Договорот на играчот со норвешкиот клуб истекува во декември.

24-годишниот Солбакен се согласил да потпише договор со Римјаните на 4,5 години со плата од 1 милион евра по сезона.

Во претходната сезона во Конференциската лига, Норвежанецот постигна 3 гола против Рома во два натпревари од групната фаза. Оваа сезона, играчот од средниот ред забележа 13 настапи за клубот во сите натпреварувања, постигнувајќи 1 гол и 5 асистенции.