Пелистер ќе игра во АБА2 плеј-офот против најдобрата екипа во сезоната

По одигрувањето на последниот натпревар од турнирот во Широки Бријег, познати се осумте екипи кои ќе учествуваат во разигрувањето за титулата во АБА2 лигата.

Пелистер, кој основниот дел од регионалното натпреварување го заврши на осмото место. Постоеше можност да биде седмопласиран на крајот, но Сутјеска ја победи Слога Краљево и со еден триумф повеќе заврши пред Пелистер на конечната табела. Bитолскиот тим во четвртфиналето ќе се сретне со најдобриот по основниот дел од сезоната Хелиос Санс и тоа на негов терен бидејќи овој клуб ќе биде организатор на завршниот турнир што од 12 до 16 април ќе се одржи во Домжале. На страната на Пелистер, во ждрепката, е и тимот на Теодор Симиќ, Борац Бања Лука кој во босанското дерби ќе се сретне со Широки.

Четвртфинале:

(1) Хелиос – Пелистер

(2) Борац – Широки

(3) Крка – Сутјеска

(4) Подгорица – Златибор

Полуфинале: 

Победник 1 – Победник 2

Победник 3 – Победник 4